Alkoholowy zespół odstawienny pojawia się po zaprzestaniu przyjmowania alkoholu przez osoby regularnie spożywające napoje wyskokowe. Jest on bezpośrednim skutkiem spadku stężenia alkoholu we krwi i wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych, a niekiedy również niebezpiecznych, dolegliwości odstawiennych. Jakie objawy towarzyszą alkoholowemu zespołowi odstawiennemu i jak pomóc organizmowi w ich zwalczeniu? Fizyczne i psychiczne objawy AZAGrupa fizycznych i psychicznych reakcji organizmu człowieka na przerwanie ciągu alkoholowego nazywana jest alkoholowym zespołem abstynencyjnym (AZA) lub zespołem odstawiennym. Osoba przechodząca AZA skazana jest na różnego rodzaju bóle, dyskomfort i przykre stany emocjonalne. Najczęściej obserwowane dolegliwości fizyczne towarzyszące alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu to:
Jaką postać może przybrać alkoholowy zespół odstawienny?Alkoholowy zespół odstawienny może przybrać formę łagodną (AZA niepowikłany) lub ostrą (AZA powikłany). Łagodna postać zespołu odstawiennego zwykle nie trwa dłużej niż 24h, a jej przebieg, choć uciążliwy i przykry, nie jest niebezpieczny dla życia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku powikłanej postaci AZA, w czasie której może wystąpić biała gorączka alkoholowa (delirium tremens) oraz inne groźne objawy, takie jak np.:
Jak wyleczyć się z alkoholowego zespołu odstawiennego?Łagodna forma AZA nie wymaga hospitalizacji, choć podczas jej przebiegu wskazana jest obecność personelu medycznego, a zatem zaleca się pobyt w placówce detoksykacyjnej, takiej jak nasz ośrodek Medex-Vip. Objawów łagodnej postaci AZA nie zwalcza się farmakologicznie, lecz należy je przeczekać, stosując jednocześnie suplementację magnezem, uzupełniając płyny i utrzymując odpowiedni poziomu elektrolitów w organizmie.
W przypadku powikłanej formy alkoholowego zespołu odstawiennego konieczny jest pobyt w szpitalu i stałe monitorowanie stanu pacjenta. Lekarz może zdecydować również o zażywaniu przez niego leków przeciwlękowych (benzodiazepin). W przypadku silnych objawów towarzyszących pojawieniu się Zespołu Wernickiego-Korsakowa, konieczna będzie suplementacja witaminą B1. Niepowikłana forma AZA może w przeciągu 72h przejść w formę powikłaną, a zatem osoba nagle odstawiająca alkohol powinna pozostawać pod stałym nadzorem wykwalifikowanych medycznie opiekunów. Szczególną uwagą należy objąć osoby uzależnione od alkoholu oraz te, u których występują przewlekłe choroby współtowarzyszące.
0 Komentarze
Odpowiedz |
AutorNapisz coś o sobie. Nie musi to być nic wymyślnego, tylko podstawowe informacje. Archiwa
Styczeń 2021
Kategorie |
|
Medex-Vip
Pomykała ul. Prusa 34 62-530 Posada k. Konina woj. wielkopolskie e-mail: janpomykala55@gmail.com tel.: 722 017 011 tel.: 505 368 452 505368452 |